תאונת דרכים

כל החדשות והעדכונים

חברת עורכי הדין בוסקילה, כהן, בן-שחר, מלכה ושות' 
אנו עושים את המיטב לעדכן אתכם במידע המשפטי הטוב ביותר.

תאונת דרכים הינה הגדרה המתייחסת למספר פרמטרים, האחד דן בהיבט נזיקי והשני דן בהיבט תעבורתי, במאמר זה נדון בהיבט התעבורתי.
תאונת דרכים

תאונת דרכים

תאונת דרכים הינה הגדרה המתייחסת למספר פרמטרים, האחד דן בהיבט נזיקי והשני דן בהיבט תעבורתי, במאמר זה נדון בהיבט התעבורתי.

בשגרת היום אנו נחשפים למושגים שונים בחדשות, עיתונות ודוברות המשטרה, בגין דיווחים באשר לתאונת דרכים, שהתרחשה במקום מסוים, לא פעם אנו שומעים מושגים כגון תאונה קשה, תאונה קטלנית, נפגעו אנשים ונוסעים מה הם אותם מושגים שאנו נחשפים אליהם?

הגדרת תאונת דרכים צריכה להכיל שלושה מושגים:

  1. בפקודת התעבורה "דרך" לרבות כל מסילה, דרך, רחוב, סמטה, ככר, מעבר, גשר או מקום פתוח שיש לציבור זכות לעבור בהם;
  2. בפקודת התעבורה "רכב" הנע בכוח מיכני או הנגרר על ידי רכב או על ידי בהמה, וכן מכונה או מיתקן הנעים או הנגררים כאמור, לרבות אופניים ותלת-אופן, ולמעט רכב ששר התחבורה פטר אותו בצו מהוראות פקודה זו כולן או מקצתן;
  3. "נהג" באם הוא נוהג באופניים או ברכב מנוע או בלתי מנועי.

הגדרת תאונת דרכים הינה כאשר נהג ביקש להגיע מנקודה א לנקודה ב ובדרך היה מעורבת באירוע תאונתי, מבלי שחפץ בכך.

ניתן להבין כי אם  הייתה לנהג כוונה לפגוע בנו, המקרה לא ייכלל בגדר תאונות דרכים, אלה כתקיפה עם כלי רכב.

יום יום אנו עדים לשימוש במושגים שונים ואין לנו מושג מה המשמעות של מושגים אלו, לא פעם אנו שומעים אנשים המשתמשים בביטויים כגון " ראיתי תאונה קטלנים היום וואי וויאי הלך להם הרכב"
האם מי שהשתמש במושג זה יודע כי תאונה קטלנית הינה תאונה עם הרוגים?

אז מה ההגדרות וכוונתם:

תאונה קטלנית: היא תאונת דרכים שבה, או שבעקבותיה, נהרג אדם  יתכן ונהרג במקום ויתכן ונפטר לאחר זמן כתוצאה מאותו אירוע, זה יכול להיות במעמד התאונה או בשלב מאוחר יותר.

תאונה קשה: תאונת דרכים שבעקבותיה אדם נחבל  או נפצע חבלות של ממש "שבר" "קטיעה" נותח או שאושפז מעל 48 שעות כתוצאה מפציעתו ולא לשם השגחה.

תאונה קלה: תאונת דרכים שבעקבותיה לפחות אדם אחד נפצע קל, הנפגע עבר בדיקה רפואית ושלאחריה שוחרר לביתו.

תאונת נזק: תאונת דרכים שבה נגרם נזק לרכוש בלבד, ללא נפגעים בגוף.

תאונת פגע וברח: הינה תאונת דרכים אשר אחד הנהגים עזב את מקום התאונה ללא הגשת עזרה לנפגעים או השארת פרטים למעורבים כפי שמתחייב בחוק. שימו לב שתאונת נזק ללא נפגעים ועזיבת מקום תאונה ע"י אחד הנהגים, לא תיחשב כתאונת פגע וברח, מדובר בעזיבת מקום תאונה ללא השארת פרטים.

טיפ חשוב ביותר – הייתם מעורבים בתאונה אף פעם אל תברחו, כי בריחה ממקום תאונה היא העבירה החמורה ביותר, גם אם אתם סבורים שיש לכם סיבה לברוח בגלל העדר ביטוח, רישיון נהיגה לא תקף  אפילו פסילת רישיון, העונש שעומד היום בין3 שנים ל 14 שנים מאסר בפועל.

"נוסע": הינו כל אדם (למעט הנהג) הנמצא בתוך רכב או הנמצא בשלב של עלייה או ירידה מרכב, כולל נוסע נוסף על אופניים, על אופנוע.

"הולך רגל ": כל אדם (כולל ילדים בעגלות ילדים ונכים בעגלות נכים ) המשתמש בדרך הולך או העומד , בשולי הדרך או על המדרכה.

לאחר התרחשות  תאונת דרכים והגעת ניידת משטרה לזירת התאונה יגיע בוחן תאונות דרכים של המשטרה יאסוף ממצאים וראיות, ויפתח בחקירה וזאת לבירור מי או מה הגורם לתאונה.

הבוחן הינו עד מומחה של משטרת ישראל בחקר תאונות דרכים.

לא כל עו"ד יודע לנתח תיק תאונה, לעלות על כשלים ראייתיים בתיק החקירה, לא פעם יש צורך להיעזר בעד מומחה אזרחי, לשם קבלת חוות דעת מומחה נגדית.

קיבלת כתב אישום על מעורבותך בתאונת דרכים, המדינה סבורה כי אתה הגורם לתאונה, פנה לייעוץ משפטי וייצוג.
משום שבעברי שימשתי כבוחן תאונות דרכים ותובע תעבורה במשטרת ישראל כ 25 שנה, הידע המקצועי אותו צברתי מעניק לי יתרון להתמודד עם כל מומחה משטרתי וחוות דעתו המקצועית.

בהיבט הנזיקי  ונפגעי הגוף ראו התייחסות במאמר בנושא פלת"ד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
שתפ במייל
שיתוף ב print
להדפסה
עוד מאמרים בנושא:
Call Now Button

צרו קשר לתיאום פגישה:

או חייגו:

דילוג לתוכן